Damka dla mężczyzny? Czyli jak wybrać rower dla siebie

Damka dla mężczyzny? Czyli jak wybrać rower dla siebie Jeszcze kilkanaście lat temu wybór roweru wydawał się prosty – mężczyźni wskakiwali na jednoślady z wysoko umiejscowioną górną rurą ramy, podczas gdy kobiety wybierały „damki” z konstrukcją ramy łączącą się z rurą podsiodłową zaraz nad korbą. Dziś jednak czasy się zmieniły – mężczyźni też lubią komfortowo wsiadać i zsiadać z roweru, a kobiety jeździć na bardziej profesjonalnym sprzęcie. Czy rozróżnienie na damskie i męskie rowery ma jeszcze sens?
Podział rowerów wg płci coraz częściej odchodzi do lamusa. Oczywiście, oferowane rowery nadal mogą różnić się kolorystyką, a w niektórych przypadkach także rozmiarem, ale coraz częściej mówi się o tym, że w wyborze roweru płeć nie ma znaczenia. Dobry rower to taki, który do Ciebie pasuje – do Twojego wzrostu, rozstawu ramion oraz upodobań związanych z jazdą.
Rowery miejskie damsko-męskie
W miarę jak świat zaczęły podbijać rowery miejskie, szybko stało się jasne, że rozróżnianie rowerów na podstawie samego kształtu ramy nie będzie już tak łatwe jak dawniej. Okazało się, że mężczyźni także mogą wsiadać na rowery z obniżoną ramą i… dobrze się z tym czuć. To wygodne rozwiązanie dla każdego, kto lubi jeździć po mieście – niezależnie od płci. Łatwe wsiadanie i zsiadanie z roweru ma znaczenie nie tylko dla osób, które chcą pomykać na swoim jednośladzie w długiej spódnicy. Panowie jeżdżący na rowerach z obniżoną ramą nie należą dziś do rzadkości. Każdy ma prawo wybrać dokładnie taki rower, na jaki ma ochotę i kompletnie nie zastanawiać się nad tym, czy jego rama i płeć rowerzysty idą ze sobą w parze.
Rower trekkingowy dla każdego
Skoro panowie coraz częściej korzystają z komfortowej pozycji podczas jazdy, jaką gwarantują rowery miejskie, czy coś stoi na przeszkodzie, aby panie jeździły na rowerach z poprzeczną ramą? Oczywiście, że nie. Wysoko poprowadzoną rurę często spotykamy w rowerach sportowych lub trekkingowych. Po raz kolejny, nie jest to rozwiązanie ściśle związane z którąkolwiek płcią – należy dobierać je przede wszystkim do swoich preferencji. Osoby, które lubią rowerowe wypady za miasto częściej decydują się na „męską” ramę, która ma być bardziej stabilna, ale też wymusza na rowerzyście nieco inną pozycję niż w przypadku roweru miejskiego. To, czy będzie ona wygodna, zależy przede wszystkim od upodobań i stylu jazdy.
Damski czy męski rower?
Jak widać, wraz z ciągłym rozszerzaniem się oferty rowerowej, podział na męskie i damskie ramy coraz bardziej się zaciera. Coraz trudniej jednoznacznie stwierdzić, dla kogo przeznaczony jest dany rower – i dobrze! Dzięki temu każdy z nas może bez zastanowienia wybierać takie jednoślady, jakie najbardziej odpowiadają jego preferencjom. Ty też skorzystaj z tej możliwości! Przestań dzielić rowery na damskie i męskie, ale zastanów się, czy lepiej sprawdzi się u Ciebie rower miejski czy trekkingowy i… w drogę!