Jak działa rower elektryczny – odpowiadamy!

Rower może być dziś najszybszym i najwygodniejszym sposobem poruszania się po mieście. Korki, zatłoczone autobusy czy brak miejsc do parkowania – rowerzystów to nie dotyczy. Nie każdy jednak może lub chce podejmować intensywną aktywność fizyczną podczas dojazdów do pracy, szkoły czy na spotkania ze znajomymi. Rozwiązaniem są jednoślady elektryczne. Sprawdź, jak działają i co warto o nich wiedzieć!
Rower elektryczny – jak działa?
Zastanawiasz się, jak działa rower elektryczny? Tak naprawdę, zasada jego funkcjonowania jest stosunkowo prosta. Większość elementów jest taka sama jak w jednośladach znanych od lat. Główna różnica leży w mechanizmie napędowym, który pozwala poruszać się na dwóch kółkach bez większego wysiłku.
Napęd składa się z trzech głównych elementów, czyli:
- akumulatora,
- silnika elektrycznego,
- elektronicznego kontrolera sterującego.
Silnik może być umieszczony w różnych miejscach pojazdu, na przykład przy tylnym kole. Uruchamia się automatycznie w momencie naciśnięcia na pedały. Kontroler reguluje moc – im szybciej pedałujesz, tym jest ona większa. Aby zatrzymać pojazd, wystarczy nacisnąć hamulec lub przestać poruszać nogami, w tym momencie napęd samoistnie sią wyłącza.
A zatem, jeśli nurtowało Cię, jak uruchomić rower elektryczny, odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy zacząć na nim jechać tak samo, jak na zwykłym jednośladzie. W przypadku elektryków otrzymujesz jednak wsparcie w postaci napędu, który sprawia, że możesz cieszyć się przejażdżką bez dużego zmęczenia. Aby się poruszać, musisz pedałować, jednak jest to znacznie mniejszy wysiłek niż na rowerze standardowym. Niezależnie od tego, jak wymagająca jest Twoja trasa.
Zasięg roweru elektrycznego
Silnik elektryczny roweru jest zasilany energią skumulowaną w baterii. Zwykle znajduje się ona w miejscu bagażnika lub jest przymocowana do ramy w takim miejscu, by nie przeszkadza w wygodnej jeździe. Jest również dość niewielka, biorąc pod uwagę jej pojemność. Akumulator ładuje się, podłączając go do standardowego domowego gniazdka za pomocą dołączonej ładowarki.
Jeśli planujesz zakup roweru elektrycznego, zwracaj uwagę na czas, w którym możesz napełnić baterię – im szybciej, tym wygodniej. Przykładowo rower elektryczny URBAN EXPLORER HF 4.0 od LESS.BIKE jest w pełni naładowany już po 4-6 godzinach. To niewiele, tym bardziej że jego zasięg to aż 120 km.
Dzięki temu rower elektryczny może stanowić nie tylko alternatywę dla samochodu podczas poruszania się po mieście, ale także świetnie sprawdzi się na dłuższych wycieczkach.
Warto też podkreślić, że eksploatacja elektryka jest nieporównywalnie tańsza niż jazda autem. Koszt energii elektrycznej potrzebnej do napełnienia baterii oscyluje w granicach kilkudziesięciu groszy. Jeśli więc zależy Ci na oszczędnościach, zakup takiego roweru będzie strzałem w dziesiątkę.
Konstrukcja roweru elektrycznego
Wiesz już jak działa rower elektryczny, ale być może zastanawiasz się, jak wygląda kwestia komfortu jazdy „ze wspomaganiem”. Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że elektryki, podobnie jak standardowe jednoślady, są dostępne w wielu wersjach. Możesz więc wybrać kształt i wielkość ramy, która najbardziej odpowiada Ci pod względem wygody.
Dostępne są modele w typowo miejskiej formie, na przykład URBAN CITY LF 4.0 o obniżonej ramie, która ułatwia wsiadanie i zsiadanie. Takie rowery świetnie sprawdzą się podczas dojazdów do pracy, ponieważ możesz na nich jeździć w każdym stroju – niekoniecznie sportowym. Nawet w eleganckim garniturze czy dłuższej sukience użytkowanie jednośladu o takiej konstrukcji będzie w pełni wygodne. Możesz postawić również rower z wysoką ramą – wszystko zależy od Twoich upodobań.
Rower elektryczny a elektromobilność
W kontekście tego, jak działa rower elektryczny, trudno nie wspomnieć o ekologii. To trend, o którym jest głośno już od jakiegoś czasu – niemal każdy zdaje sobie dziś sprawę z konieczności zmiany nawyków na bardziej przyjazne środowisku. Wybranie jednośladu napędzanego elektrycznie zamiast samochodu idealnie wpisuje się w to założenie.
Przede wszystkim możesz ograniczyć ilość zanieczyszczeń w swoim otoczeniu, a poza tym nie musisz decydować się na wyrzeczenia związane z komfortem jazdy. Rower elektryczny jest pojazdem dla każdego – nie musisz być więc fanem intensywnej aktywności fizycznej, aby czerpać przyjemność z jazdy.