Rower elektryczny a przepisy Ruchu Drogowego – co koniecznie musisz wiedzieć w 2022 roku!

Poruszanie się każdym pojazdem, również rowerem o dowolnym typie napędu, wymaga stosowania przepisów ruchu drogowego. Warto jednak wiedzieć, że jednoślady elektryczne są objęte nieco innymi warunkami niż standardowe – napędzane siłą mięśni. Aby nie narazić się na mandat, trzeba zatem znać obowiązki rowerzysty kierującego rowerem ze wspomaganiem. Sprawdź, o czym należy pamiętać!
Rower elektryczny – przepisy
Omawianie przepisów rowerowych należy rozpocząć od tego, jak kategoryzowane są takie pojazdy w świetle prawa. Jest to istotne, ponieważ poszczególne rodzaje jednośladów są objęte nieco innymi obostrzeniami. Dotyczy to również uprawnień, które w niektórych przypadkach muszą uzyskać rowerzyści.
Rower elektryczny jest kategorią ogólną, która określa każdy jednoślad z silnikiem i baterią. EPAC to natomiast jedna z podkategorii dotycząca pojazdów z silnikiem elektrycznym, który działa tylko w momencie naciskania na pedały. Są one określone przez normę europejską EN15194 i mogą posiadać moc do 250W, a wspomaganie wyłącza się po przekroczeniu 25 km/h. Przykładem roweru, który spełnia tę normę może być rower elektryczny URBAN CITY LF 4.0.
Odrębną grupą są pojazdy typu e-bike, s-pedelec czy speed bike, czyli takie, w których można dodawać gazu manetką, tak jak w motocyklu. Co ważne, zgodnie z przepisami należą one do kategorii motorowerów, więc obowiązują je inne wytyczne niż rowery elektryczne.
Podstawowe rozróżnienie pomiędzy poszczególnymi typami jednośladów dotyczy więc tego, czy silnik działa wyłącznie podczas pedałowania czy może pracować niezależnie od niego. Dlatego, jeśli planujesz zakup roweru ze wspomaganiem, który nie wymaga uzyskania dodatkowych uprawnień, zwróć uwagę na tę kwestię.
Jazda rowerem – uprawnienia
Jakie uprawnienia na rower elektryczny są wymagane? Wiele zależy od rodzaju pojazdu, ponieważ różnią się one w zależności od konstrukcji i maksymalnej prędkości jednośladu.
Rowery typu pedelec, takie jak na przykład rower elektryczny URBAN EXPLORER HF 4.0, których silnik zapewnia prędkość do 25 km/h są objęte takimi samymi wytycznymi, jak jednoślady tradycyjne, napędzane siłą mięśni. Czyli de facto rowerzysta nie musi uzyskać żadnych uprawnień. Wskazane jest, by miał kartę rowerową, jednak nie jest to wymagane. Takimi pojazdami można poruszać się tak samo, jak zwykłymi rowerami, dotyczą ich identyczne przepisy ruchu drogowego.
Nieco więcej zachodu wymaga uzyskanie uprawnień na rower elektryczny, którego silnik pozwala na rozwijanie prędkości powyżej 45 km/h. W takim przypadku należy:
- uzyskać prawo jazdy kategorii AM lub wyższej (czyli przynajmniej na motorower);
- zarejestrować pojazd;
- wykupić polisę OC;
- jeździć w kasku.
Takim pojazdem nie można wjeżdżać na drogi rowerowe i chodniki.
Przepisy ruchu drogowego a rower elektryczny
Przepisy dotyczące rowerów elektrycznych, których silnik działa wyłącznie podczas poruszania pedałami, nie różnią się od tych obowiązujących na zwykłe jednoślady bez napędu. Dlatego przede wszystkim warto pamiętać o tym, że takim pojazdem nie można wjechać wszędzie. Niedostępne dla rowerzystów są między innymi autostrady i drogi ekspresowe, a także szosy, wzdłuż których przebiega droga rowerowa.
Jednośladem nie można również poruszać się po chodniku, chyba że wystąpią określone warunki, czyli:
- droga, przy której znajduje się chodnik jest objęta ograniczeniem prędkości powyżej 50 km/h, a szerokość chodnika wynosi ponad 2 m (warto pamiętać, że oba warunki muszą zostać spełnione);
- występują trudne warunki pogodowe, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty (śnieg, ulewa, silny wiatr, mgła);
- rowerzysta porusza się w towarzystwie dziecka do lat 10.
W każdym z tych przypadków osoba kierująca rowerem powinna jechać z prędkością pieszego.
W 2022 roku mandaty za łamanie przepisów ruchu drogowego znacząco wzrosły i dotyczy to także rowerzystów. O ile dotychczas kary za jazdę chodnikiem czy pod wpływem alkoholu zdarzały się sporadycznie, o tyle teraz kontrole zostały wzmożone. Co więcej, wysokość nałożonych mandatów sprawia, że mogą one być dotkliwe. Nie warto zatem narażać się na koszty, a przede wszystkim ryzykować bezpieczeństwem swoim i innych uczestników ruchu drogowego.
Jeśli zastanawiasz się nad kupnem roweru elektrycznego, sprawdź nasz artykuł – Damka dla mężczyzn? Czyli jak wybrać rower dla siebie.